100 BUKIETÓW NA 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Niezwykłe, florystyczne wydarzenie w Pałacu w Przeworsku
W magnackim Przeworsku odbyło się jedno z bardziej oryginalnych wydarzeń celebrujących stulecie polskiej niepodległości. W Pałacu Lubomirskich zagościła wystawa stu imponujących bukietów przygotowanych pod kierownictwem wybitnego mistrza florystyki, Piotra Marca. Wśród kwiatów królowała majestatyczna róża Avalanche+®, tradycyjnie używana do dekoracji wydarzeń najwyższej wagi.
Polki i Polacy mają szczególną relację z kwiatami. Te zjawiskowe dzieła natury w naszej tradycji zawsze symbolizowały – i wciąż to czynią – najwyższe uczucia i intencje: miłość, szacunek, wdzięczność, chęć uczczenia wyjątkowego momentu, czy podkreślenia podziwu. Niewiele jest narodów, które równie często i chętnie przekazują wzniosłe treści używając właśnie kwiatów.
Zrozumiałym jest więc, iż radosna i ważna rocznica 100-lecia niepodległości Polski musiała zostać uczczona feerią kwiatów. Inicjatywą Piotra Marca i zespołu utalentowanych florystów pod jego kierownictwem Pałac Lubomirskich w podkarpackim Przeworsku, dawnej siedzibie polskiej magnaterii, ozdobiono ponad setką dzieł sztuki florystycznej.
Ten historyczny obiekt – obecnie muzeum – jest uosobieniem dziejów naszego kraju na przestrzeni wieków. Przeżywał momenty świetności i chwały, padał ofiarą najeźdźców i był pozbawiony prawowitych właścicieli. Odrodził się jednak na nowo w wolnej Polsce, dając nam powody do dumy.
Powódź imponujących kwiatowych kompozycji stała się aktem hołdu dla tych, których zasługi w wielkim dziele odzyskania niepodległości są trwale zapisane na kartach historii. Naszą niepodległość okupiono ciężkimi ofiarami i ogromnymi wyrzeczeniami. Zaprezentowane w pałacowych komnatach bukiety stały się metaforą czci, jaką otaczamy tych, którzy oddali życie za ojczyznę, a zarazem impulsem dla współczesnych Polaków dzisiaj budujących jej siłę, bezpieczeństwo i dobrobyt.
Wielkość i doniosłość niecodziennej wystawy podkreśliło 2 000 róż Avalanche+®. Ta odmiana róż tradycyjnie zdobi uroczystości takie jak królewskie śluby, watykańskie wydarzenia czy inne ceremonie najwyższej rangi. Jednocześnie, świadomie zrezygnowano z biało-czerwonej kolorystyki kompozycji na rzecz gamy pasteli, by oddać wszystkie odcienie współczesnej Polski i Polaków.
Dawid Krążyński / Zdjęcie - Marcin Czech
Udostępnij: